Lokalizator dla dziecka

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo dzieci jest sprawą nadrzędną i zrobi wszystko aby uchronić swoje pociechy przed wszelkimi zagrożeniami występującymi na świecie. Z roku na rok maluch coraz częściej i coraz dłużej zostaje sam, czasami przez kilka minut na placu zabaw, czasem w mieszkaniu, a czasem u kolegi lub koleżanki. Media codziennie informują o działaniach pedofilii oraz porwaniach nieletnich, w celu sprzedaży za granicą, a tego rodzaju wiadomości dodatkowe potęgują niepokój rodziców, którzy szukają rozwiązania, jak uchronić swoje dziecko przed taką tragedią. Jednym z nich jest lokalizator dziecka, który stanowi wynalazek dwudziestego pierwszego wieku. Sygnał GPS jest powszechnie znany z wykorzystania go w nawigacjach samochodowych i został wynaleziony oraz przetestowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Zakres jego stosowania jest coraz większy, a obecnie jest on również wykorzystywany w walce o bezpieczeństwo dzieci.

Rozwiązań jest wiele, lokalizator dziecka może być bowiem umieszczony w smartfonie, breloczku, zegarku lub zabawce, z którą maluch się nie rozstaje. Najczęściej są one jednak wykorzystywane w postaci smartwatchy, które stanowią połączenie zegarka z telefonem. Urządzenie dla osoby trzeciej jest postrzegane jako zegarek elektroniczny, jednak posiada on wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład lokalizator dziecka GPS, posiadający nadajnik, który dostarcza rodzicowi wiedzę gdzie w chwili obecnej znajduje się jego pociecha. Drugą funkcją jest dzwonienie, które umożliwia stały kontakt z dzieckiem, a ponadto smartwatch jest zazwyczaj rzadziej gubiony przez maluchy niż smartfon. Kolejną funkcją jest alarm, który nie tylko może służyć budzeniu, ale również przypominać o odrobieniu lekcji, posiłkach, spotkaniach. Bezpieczeństwo dzieci zapewnia również powiadomienie S.O.S, którego działanie polega na tym, iż jeżeli dziecko w chwili zagrożenia wciśnie odpowiedni przycisk, to trzy osoby dostana wiadomość z informacją o jego lokalizacji. Rodzic może również skorzystać z funkcji podsłuchiwania dziecka, po uruchomieniu odpowiedniej funkcji słyszy on bowiem wszystko co dzieje się w jego otoczeniu.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty, zwłaszcza, iż mamy świadomość, że wybrany lokalizator dziecka będzie decydował o jego bezpieczeństwie. Najważniejszą funkcją jest oczywiście możliwość natychmiastowego oraz precyzyjnego określenia położenia dziecka. Urządzenie powinno być również bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenie podczas dziecięcych zabaw.